Programy dla firm
- finansowo-księgowe
- handel
- kadry i płace
- specjalistyczne
Promocje
Dema
Dealerzy
Napisali o nas
Nasi partnerzy
 
 
 
 
System dla Zakładów Mięsnych

SYSTEM IKKI-SOFT SQL DLA ZAKŁADÓW MIĘSNYCH W SKŁAD, KTÓREGO WCHODZĄ NIŻEJ WYMIENIONE APLIKACJE:

EWIDENCJA DANYCH

Wprowadzanie danych do systemu może się odbywać przy pomocy terminali z podłączonymi urządzeniami dodatkowymi. W naszym systemie przewidujemy możliwość wykorzystania terminali AXIS -miernik SE-12 (tanich i prostych, ale z ograniczonymi możliwościami podłączania urządzeń dodatkowych), terminali przenośnych z systemem Windows mobile (ze skanerem, ale bez urządzeń dodatkowych) lub z terminali z systemem Windows (z ekranem dotykowym i nieograniczonymi możliwościami dołączania dodatkowych urządzeń). W zależności od potrzeb można dołączać: wagę, drukarkę ( etykiet, kodów kreskowych, paragonów), czytnik kodów kreskowych, urządzenie do badania mięsności i inne.
Terminale można ustawiać w każdym miejscu, w którym potrzebna jest rejestracja danych i w każdym miejscu może być rejestrowany inny zakres danych. Każdy terminal pozwala czytać oraz drukować kody kreskowe. Jeżeli pozwalają na to warunki (temperatura, wilgotność), można wykorzystać komputer do którego także można podłączyć dowolne urządzenia.

Wprowadzone dane umożliwiają:
- ewidencję stanów i obrotów magazynowych,
- rozliczenie magazynów i inwentaryzacji,
- rozliczenie istotnych faz produkcji,
- rozliczenie zaników/przyrostów na produkcji,
- śledzenie stanu realizacji otwartych zleceń produkcyjnych,
- śledzenie przesunięć partii surowca nawet z dokładnością do fazy technologicznej,
- określenie pochodzenia surowca,
- symulacja opłacalności zakupu surowca na podstawie średniej ceny skupu żywca i norm rozbiorowych,
- symulacja wpływu cen surowców na koszt gotowych produktów.

SKUP ŻYWCA

Możliwe jest ewidencjonowanie skupu w terenie przy pomocy laptopa. Pracownik skupu wprowadza do systemu niezbędne dane dotyczące dostawcy, które są niezbędne do wystawienia faktury VAT RR (typu: nazwisko i imię, numer stada, NIP, numer dowodu osobistego) oraz dane dotyczące kupionych sztuk (typu: rodzaj zwierząt, waga żywa, ilość sztuk, numer tatuażu/kolczyka, sposób wyceny). Na podstawie tych danych tworzony jest dokument PZ lub faktura VAT RR, który można wydrukować na małej przenośnej drukarce. Dane przesyłane są do bazy, gdy tylko jest łącze internetowe. Jeżeli pracownik nie jest wyposażony w laptop, może wystawiać dokument ręcznie i będzie on wprowadzony do systemu w zakładzie (program sprawdza poprawność wprowadzonych danych poprzez badania cyfry kontrolnej).



ROZLICZENIE UBOJU

Po uboju sztuki są ważone i dla trzody dokonywany jest pomiar mięsności. Zważone sztuki pomniejszają stan magazynu żywca i ewidencjonowane są jako wsad do wychładzalni. Dane te są wysyłane do systemu a numer tatuażu (lub numer kolczyka) wprowadzony podczas ważenia pozwala powiązać każdą ważoną sztukę z danymi kontrahenta umieszczonymi na Pz. Po zakończeniu ważenia sztuk można wystawić dostawcy fakturę vat RR według cen WBC. Po zakończeniu wszystkich ważeń w dniu można wydrukować raport poubojowy. Moduł ten zapewnia dpowiednie klasyfikowanie ubitych sztuk i analizy uboju. Dane z uboju mogą być rejestrowane przy pomocy terminali z podłączoną wagą i urządzeniem do pomiaru mięsności.



WYCHŁADZALNIA

Rozliczanie ubytków na wychłodzeniu jest możliwe z dowolną dokładnością na podstawie danych zarejestrowanych na terminalach poubojowych (wejście do wychładzalni) oraz podczas rozchodu z wychładzalni. Szczególnie łatwo jest rozliczyć ubytki dla półtusz wołowych, gdyż ich ewidencja odbywa się z dokładnością do numeru kolczyka.



ZAKUP SUROWCA

Ewidencjonowanie zakupu półtusz i mięsa umożliwi rozliczenie z dostawcami, porównanie z fakturami zakupowymi, porównanie z zamówieniami i prowadzenie stanów magazynowych. Przyjęty towar może być oznaczony etykietą (z kodem kreskowym, oznaczeniem partii i asortymentu), co ułatwi identyfikację i ewidencjonowanie w następnych fazach. W momencie przyjęcia można wskazać kierunek rozchodu.



ROZBIORY

Ewidencja danych na wejściu i wyjściu z rozbioru umożliwia wykonanie analiz dziennych lub okresowych. Wsad do rozbioru może być rejestrowany podczas ewidencjonowania zakupu albo podczas wydawania z wychładzalni. Wsady i uzyski mogą być ewidencjonowane z podziałem na partie (np.: dostawca, data uboju) i wtedy analizy mogą być z dokładnością do partii. Uzyski mogą być oznaczane etykietami z kodem kreskowym ze wskazaniem kierunku rozchodu. Na podstawie wsadów i uzysków łatwo możemy uzyskać dane o przyroście wartości i zanikach produkcyjnych. Wprowadzenie norm rozbiorowych umożliwi porównanie wydajności danej partii z normami. Program umożliwia wykonanie "tradycyjnej" analizy rozbiorów sprowadzając wszystkie uzyski do kilku zdefiniowanych grup (domyślnie: mięsa w klasach, tłuszcze, skórki, nogi, ogony, głowy, kości).



PLAN PRODUKCJI

Na podstawie stanów magazynowych, przyjętych zamówień, otwartych zleceń i ustalonej procedury (np. średnia sprzedaż w określonym dniu tygodnia) program tworzy zestawienie ułatwiające podjęcie decyzji o uruchomieniu zlecenia.



PRODUKCJA WĘDLIN

Zlecenia produkcyjne otwiera się na jeden asortyment wybierając odpowiednią recepturę. Każdy asortyment może mieć przypisaną dowolną ilość receptur (norm). Każda pozycja w recepturze także może mieć przypisaną recepturę, nie ma ograniczeń na stopień zagłębiania. Każda pozycja może być określona jako surowiec podstawowy, dodatek, przyprawa, materiał pomocniczy, koszt lub inne. W recepturze może być dowolna ilość składników, także pracochłonność, wydajność i techniczny koszt wytworzenia. Przy otwieraniu zlecenia program proponuje ustaloną w normie optymalną ilość wyrobu gotowego (ze względu na optymalne wykorzystanie maszyn), ale można tę ilość zmienić. Można otworzyć też zlecenia bez zamówienia. Otwarcie zlecenia może automatycznie zdejmować ze stanu magazynów ilości surowców potrzebne do realizacji zlecenia (na podstawie ustalonej normy). Zlecenie może być ewidencjonowane podczas przechodzenia przez poszczególne fazy obróbki. Po zarejestrowaniu wyrobu gotowego wyprodukowanego na zlecenie, zlecenie jest zamykane i można uzyskać analizę wydajności.



PRZYGOTOWANIE DO WYSYŁKI, EWIDENCJA WYDANIA TOWARU

Na podstawie przyjętych zamówień i planowanych wysyłek dla tras, operatorzy kompletują potrzebny asortyment ustawiając pojemniki na wózkach lub paletach i rejestrując dane przy pomocy terminali przenośnych. Na ekranach terminali wyróżnieni są ci kontrahenci z wybranej trasy, którzy nie mają przygotowanego towaru i te asortymenty, które jeszcze potrzeba przygotować. Wózki (palety) mogą być oznaczone kodami kreskowymi, co ułatwia weryfikację podczas załadunku. Przed załadunkiem towar jest weryfikowany (porównywany jest ciężar ładowanej palety z przygotowanym asortymentem), w przypadku pozytywnej weryfikacji drukowane są potrzebne etykiety transportowe i dokumenty(Wz, faktura). Po załadowaniu samochodu drukowana jest zbiorówka dla konwojenta zawierająca nazwy kontrahentów, sumy masy towarów oraz masę i ilość pojemników. Dane te są pomocne podczas sprawdzania pojazdu na bramie wyjazdowej. Jest także możliwość ważenia wielu asortymentów w jednym pojemniku doważając do pojemnika zamówioną ilość asortymentu. Na ekranie monitora operator widzi stan realizacji zamówienia i asortyment pozostały do zważenia. Do przygotowanej wysyłki dopisywane są pojemniki.



EWIDENCJA OPAKOWAŃ

Podczas kompletowania wysyłki ewidencjonujemy pojemniki przygotowane dla klienta. W specyfikacji sporządzanej dla samochodu wykazana jest ilość pojemników wydawanych oraz ilość pojemników przetrzymywanych u klienta. Po powrocie pojazdu z trasy ewidencjonuje się zwroty pojemników od każdego klienta, co pozwala na bieżąco znać stan pojemników u klienta.





< powrót
 
Copyright IKKI-Soft Sp. z o.o.